Kuidas lugeda e-raamatuid?
EPUB on levinuim e-raamatute vorming. Selles vormingus raamatuid kuvavad peaaegu kõik e-raamatute lugemiseks sobivad seadmed ning just selles vormingus müüakse ka eestikeelseid e-raamatuid.
Kui ostate e-raamatu, saate selle e-poest oma seadmesse alla laadida. See fail on laiendiga .epub ning selles sisalduvad kõik raamatuga seonduvad materjalid – nii pildid kui ka tekst. Raamatu lugemiseks piisab vaid selle avamisest õige rakendusega.
E-raamatute lugemiseks on vaja ekraaniga seadet, nii nagu paberraamatu puhul on vaja paberit.
EPUB-formaadis e-raamatuid on võimalik lugeda nii tavalise arvuti ekraanilt kui ka nutitelefoni, tahvelarvuti või spetsiaalselt e-raamatute lugemiseks mõeldud e-lugeri kuvarilt.
E-raamatute lugemiseks on vaja ka sobivat tarkvara. See tarkvara võib olla juba seadmega kaasas (e-lugerid) või siis internetist tasuta allalaetav (arvutid, nutitelefonid, tahvelarvutid). Lisainfot lugemistarkvara võimaluste ja väljanägemise kohta leiab hõlpsasti internetist.
Selleks et alustada e-raamatu lugemist, on vaja kõigepealt veebipoest ostetud e-raamatu fail kopeerida oma lugemisseadmesse; süle- ja lauaarvutite puhul pole seda aga tarvis ning võib kohe lugema asuda (arvutis peab eelnevalt olemas olema EPUB-failide lugemist võimaldav rakendus). Tavaliselt tähendab see lihtsalt lugemisseadme kaabli abil arvutiga ühendamist ja veebipoest saadetud e-raamatu faili kopeerimist lugemisseadmesse. Kaabliga ühendamisel ilmub lugemisseade arvuti failihaldurisse täiendava kettana (nagu näiteks mälupulga ühendamise puhul). Ka saab e-raamatuid seadmesse saata pilveteenuseid kasutades.
Kindlasti peaks seadmes olema eelnevalt installeeritud epub-failide lugemist võimaldav tarkvara.
Julgustuseks võib öelda, et e-raamatu paigaldamine lugemisseadmele on lihtne protseduur ja kui see kord läbi teha, kulub edaspidi selleks vaid mõni minut. Et asi veelgi lihtsam oleks, toome välja mõned iseloomustavad näited e-raamatu paigaldamisest enamkasutatavatesse seadmetesse.
1) E-lugerid
Kõige silmasõbralikum on lugeda e-raamatuid spetsiaalselt selleks mõeldud seadmetest: Kobo, Sony, Pocketbooki e-lugerid jne. Reeglina saab e-lugereisse raamatuid laadida lugerit lihtsalt USB-kaabliga arvutiga ühendades ja faile lugerisse kopeerides. Seadmest tuleks üles otsida kataloog, kus epub failid juba olemas on, nii võib olla kindel, et seade kopeeritud raamatud üles leiab.
Paljud lugerid sisaldavad mõne pilveteenuse klienti, neisse saab e-raamatuid laadida vastavat pilveteenust kasutades. Millisesse kausta epub ilmub, oleneb lugerist. Osal lugeritel on kaasas ka eritarkvara, millega raamatuid lugerisse saata. Täpseid juhiseid, mis iga lugeriga toimivad, pole paraku võimalik anda: need on kirjas lugeri dokumentatsioonis. Samuti on juhised hõlpsasti leitavad internetist.
2) Kindle
Kindle on Amazoni e-luger, mida tuleb käsitleda teistest lugeritest erinevalt, sest Kindle EPUB-vormingut otseselt ei toeta. Õnneks saab nn sotsiaalse DRM-iga kaitstud e-raamatuid hõlpsasti Kindle jaoks teisendada. Selleks tuleb arvutisse installida rakendus Kindle Previewer.
Epub faili Kindle vormingusse teisendamiseks tuleb see fail kas hiirega Kindle Previeweri aknasse lohistada või see „Open Book” menüükäsku kasutades avada. Teisendatud fail salvestatakse samasse kataloogi, kus asub algne epub-vormingus e-raamat.
Ühendage Kindle’i arvutiga ja kopeerige fail seadmesse. Muidugi on ka lihtsam viis: selleks peab Kindle luger olema ühendatud internetiga. Iga Kindle lugeri omanik saab oma lugerit Amazonis registreerides isikliku Kindle meiliaadressi. Sellele aadressile saadetud raamatufailid laaditakse automaatselt lugerisse. Ka on võimalik kasutada tasuta programi „Send to Kindle”. See lisab hiire kontekstimenüüsse vastava käsu ja teeb raamatu Kindlesse saatmise eriti lihtsaks.
3) Adobe Digital Editions (ADE)
See programm on tasuta saadaval kõigi arvutite, tahvelarvutite ja mobiilseadmete jaoks. Kui teie ostetud e-raamat on kaitstud kopeerimisvastase vahendiga, on selleks just Adobe DRM. Rakendus ADE võimaldab selliselt kaitstud e-raamatuid lugeda. Raamatu lugemiseks tuleb see ADE-s avada. Mobiiliseadmesse raamatut saates pakub seade ise tarkvaravalikuid, milles raamat avada.
4) Calibre
Calibre on väga mitmete võimalustega rakendus, mis muuhulgas võimaldab lugeda nii EPUB-3 kui ka e-raamatute kogu hallata. Calibre on saadaval nii Windowsi, Mac OSi kui Linuxi jaoks. Laadige obiv versioon alla internetist ja installige see oma seadmesse. Esimesel käivitamisel kuvatakse seadistusviisard. Ärge klõpsake kohe nuppu Next ega Cancel, vaid vaadake üle lahtris Choose a location for your books olev kaustatee. Nimelt kopeerib Calibre kõik raamatud seal lahtris määratud kausta, tekitades nii igast raamatust koopia. Seda on tarvis selleks, et luua autoripõhine kaustastruktuur. Vaadake kaustatee üle ja vajadusel muutke seda oma soovi järgi. Klõpsake nuppu Next.
Järgmisel kuval on võimalik valida, millise lugemisseadme jaoks Calibre raamatute vormindamise optimeerib. Kui teil on mõni riistvaraline lugemisseade, siis valige see nimekirjast, kui aga soovite raamatuid otse Calibres lugeda, klõpsake nuppu Next. Nüüd ilmuvad edasised valikud, näiteks Kindle’i puhul pakutakse võimalust seadistada oma kindle.com meiliaadress, kuhu Calibre oskab raamatuid saata ning Androidiga nutitelefoni puhul pakub Calibre võimalust kohe käivitada ka server, mille kaudu oma raamatutele juurde pääsete. Kui te ei oska midagi valida, klõpsake lihtsalt nuppu Next.
Kui rakendus käivitub, valige tööriistaribalt menüüst Add books sobiv käsk. Kui teil on mitmed e-raamatud ühes kaustas koos, siis valige käsk Add books from a single directory, või kui teil on e-raamatud juba jaotatud omaenda kaustasüsteemi järgi, siis valige käsk Add books from directories including subdirectories (Multiple books per directory). Klõpsates lihtsalt Add books ikoonil, saate raamatuid valida failikaupa. Lisage mõned raamatud.
Kõik lisatud e-raamatud ilmuvad keskmisele paanile loetellu. Raamatu lugemiseks topeltklõpsake raamatu pealkirjal. Avaneb uus aken, millest saategi raamatut lugeda. Calibre põhiakna võib nüüd sulgeda, raamatu lugemiseks seda enam vaja pole.
6) iPhone, iPad ja iPod
Kõikide nende seadmetega käib EPUB-raamatute lugemine samamoodi. Selleks tuleb kasutada arvuti ja iTunesi abi. Lohistage soovitav .epub laiendiga raamat iTunesi aknasse. iTunes tunneb automaatselt ära, et tegu on raamatuga ja lahterdab selle vastavasse sektsiooni. Seejärel installige iPadi, iPhone’i või iPodi App Store’ist tasuta rakendus iBooks. Ühendage iPhone arvutiga ja märkige iTunesi seadistustes valik, et sünkroonitaks ka raamatuid, ning sünkroonige seade iTunesiga. Seejärel käivitage telefonis rakendus iBooks, valige soovitud raamat, ja võibki lugema hakata.
Tänapäeval on siiski lihtsam oma raamatuid Apple-seadmetesse saata mõnd pilveteenust kasutades. Raamatut saab seejärel lugema asuda seda Dropboxis või Google Drive’is avades. DRM-iga kaitstud raamatuid lugedes peab kasutama Bluefire’ readerit või rakendust Adobe Digital Editions.
7) Android-operatsioonisüsteemiga telefon
EPUB-vormingus raamatute lugemiseks Android-operatsioonisüsteemiga telefonil on mitmeid rakendusi. Üheks populaarsemaks on tasuta rakendus Aldiko. Käivitage Android Market, otsige sealt välja Aldiko Book Reader ja installige see oma seadmesse. Selleks et Aldiko oskaks raamatuid telefonist üles leida, tuleb raamatute failid esmalt telefoni kopeerida. Ühendage telefon USB-kaabli abil arvutiga ja valige ühenduse tüübiks Disk drive. Windowsi kasutajate jaoks haagitakse telefon külge uue kettatähisega (näiteks D või E) ja Maci kasutajad leiavad nüüd Finderi vasakpoolsest veerust uue kettaseadme.
Kopeerige oma e-raamatud telefonikausta eBooks/import. Ühendage telefon arvuti küljest lahti ja käivitage Aldiko.
Avage kontekstimenüü (igal Androidiga telefonil käib see isemoodi, tavaliselt on ekraani allosas selleks eraldi nupp) ja valige sealt käsk Import. Aldiko otsib lisatud raamatud üles, analüüsib neid, tõstab need importkaustast välja ning jaotab raamatud autorite järgi kaustadesse.
Oma raamatute lugemiseks valige Aldiko avakuval jaotis Bookshelf. Seal on reas kõik teie lisatud raamatud. Raamatu lugemiseks kopsake sõrmega vastava raamatu ikoonil.
Tänapäeval on siiski lihtsam oma raamatuid Androidipõhistesse seadmetesse saata mõnd pilveteenust kasutades. Raamatut saab seejärel lugema asuda seda Dropboxis või Google Drive’is avades. DRM-iga kaitstud raamatuid lugedes peab kasutama Bluefire’ readerit või rakendust Adobe Digital Editions.
Eesti digiraamatute keskus OÜ
Aadress: Tartu mnt 74, Tallinn 10144
Tel: +372 55 628 464